Ruch – dlaczego jest tak ważny w pokonaniu stresu i w praktyce jogi?

Pokonanie stresu wymaga zgrania kilku elementów; zrozumienia jak umysł i ciało oddziałują na siebie i praktycznego wykorzystania tej wiedzy. Dziś pierwszy element radzenia sobie ze stresem poprzez RUCH. Dlaczego właśnie ruch? Jaki jest mechanizm działania? Na co zwrócić uwagę? W jakie pułapki nie wpaść?
RUCH – poprzez wykonywanie kilku prostych pozycji jogi zintegrowanych w pełni z oddechem wpływamy pobudzająco i stymulująco na ciało. Poprawia się krążenie, a co za tym idzie przepływ płynów ustrojowych: krwi, limfy w ciele. To z kolei wpływa na układ hormonalny, zmienia się biochemia ciała. Rusza produkcja endorfin odpowiedzialnych w znacznym stopniu za nasze samopoczucie. Na poziomie fizjologicznym bardzo szybko, bezpośrednio po ćwiczeniach czujemy się lepiej. Element ruchu pozwala też zmienić choćby na moment utrwalone negatywne matryce: apatii, rozleniwienia, poczucia beznadziejności, pozwala skruszyć pancerz stresu.
Podsumowując, na poziomie czysto fizycznym poprzez poprawne wykonywanie asan wpływamy pozytywnie na biochemię ciała. Na chwilę tworzy się wyłom w negatywnych matrycach reagowania. Jeśli ktoś tkwi w apatii, depresji, czy innych „negatywnościach” bardzo trudno jest zrobić pierwszy krok. Poprzez właściwie ukierunkowany RUCH taki krok może być zrobiony i poczucie choćby przez chwilę innego stanu staje się światełkiem w tunelu. Bezpośrednim, osobistym doświadczeniem, że można, że da się, że ja to potrafię.
Ponadto precyzyjne ustawianie ciała w różnych pozycjach zmusza do skoncentrowania uwagi. Niemożliwe jest poprawne wykonywanie tych ćwiczeń bez skupienia uwagi. Czas, kiedy umysł jest skupiony to cudowny czas – bo nie ma wtedy miejsca na żadne negatywności. W pewnym sensie „zapominamy” o zgryzotach, problemach, depresji i innych negatywach. Oczywiście, nie znaczy to, że w ten sposób rozwiążemy problemy.