Zadbaj o swój kręgosłup – rozmowa z Januszem Dąbrowskim – część 1

Zadbaj o swój kręgosłup – rozmowa z Januszem Dąbrowskim – część 1

Joga i rehabilitacja to nie jest często połączenie zawodów. Ale jak bardzo przydatne! Z warszawskim rehabilitantem i joginem Januszem Dąbrowskim rozmawia Wiktor Morgulec.

W: Janusz, jak to się stało, że 50-letni fizjoterapeuta, rehabilitant z 20-letnim doświadczeniem zaczął ćwiczyć jogę?
Janusz: Zacząłem ćwiczyć u ciebie na zajęciach (śmiech). Po pierwszych zajęciach zobaczyłem, że jestem pół inwalidą. Mój zakres ruchu był bardzo ograniczony. Ale pierwszy raz zetknąłem się z jogą w czasie wyjazdu do Indii w latach 80.

W: A co robiłeś w Indiach?
Janusz: Byłem się wspinać, jechałem w góry, do Nepalu.

W: A joga?
Janusz: Wtedy widziałem na ulicach joginów pokazujących różne pozycje. Ale jak to w Indiach, ciężko wyczuć, czy robili to tylko dla kasy, na pokaz, czy naprawdę.

W: A jak to odbierałeś?
Janusz: Raczej jak cyrkowców, na pokaz. W Indiach każdy chce coś sprzedać. Tu cię zapraszają do fabryki jedwabiu, tam coś pokazują, a wszystko jest jedyne, unikatowe.

W: Czyli po powrocie z Indii próbowałeś praktykować jogę w Polsce?
Janusz: Już nawet chyba przed wyjazdem kupiłem „Światło jogi” – z tą czarną okładką. Próbowałem coś tam z książką ćwiczyć, ale było ciężko, tak bez chodzenia na zajęcia.

W: Czyli potem, po 20 latach powróciłeś do jogi.
Janusz: Zajęcia były u mnie w gabinecie, więc łatwo się było zdecydować. Jak coś się dzieje u mnie w gabinecie, to chcę wiedzieć, o co chodzi, czy to jest w porządku, czy można to polecać.

W: Jak już zacząłeś ćwiczyć to co Ci się w jodze spodobało?
Janusz: Świadomość, czucie własnego ciała. To, czego brakowało przy innych ćwiczeniach gimnastycznych. Zacząłem też wprowadzać elementy jogi do prowadzonych przeze mnie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Po trzech latach praktyki zapisałem się na kurs nauczycielski do Jurka Jaguckiego. Jurek stwierdził, że jeśli będę się przykładał i praktykował codziennie to mam szanse. Przez pięć lat dzień w dzień bardzo regularnie ćwiczyłem.

W: Specjalizujesz się teraz w zajęciach jogi dla kręgosłupa, na co zwracasz największą uwagę ?
Janusz: Przede wszystkim staram się dostosować ćwiczenia do możliwości ćwiczących. Większość osób ma problem z ograniczeniem zakresu ruchu, wymagają więc wielu ćwiczeń rozciągających, przygotowujących do wykonania pełnej asany. Natomiast niewiele osób jest nadplastycznych, ci potrzebują ćwiczeń wzmacniających. Wprowadzam do ćwiczeń elementy nowoczesnych metod rehabilitacji. Podobnie jak w rehabilitacji, w jodze mięsień musi być silny i elastyczny. Często nawet po pierwszych zajęciach osoby czują wyraźną poprawę. Problemem jest utrzymanie regularności ćwiczeń- słomiany zapał nie jest wskazany.

W: A jak Ty poradziłeś sobie z narzuceniem tej regularności?Janusz: Została mi narzucona, gdyż miałem wypadek na nartach i stwierdzoną dyskopatię, jeszcze w czasach studenckich. Groziła mi nawet operacja kręgosłupa. To był wciąż powracający, taki przyćmiony problem. Pracując z pacjentami przy stole, przy masażach, ta dolegliwość dokuczała. Regularna praktyka jogi spowodowała, że częstotliwość i intensywność tych nawrotów jest dużo mniejsza.

W: Czy pamiętasz jakieś ciężkie przypadki osób, którym joga dla kręgosłupa pomogła?
Janusz: Wielopoziomowe dyskopatie. Przychodzą osoby z dyskopatią w odcinku szyjnym, mają ograniczony zakres ruchu i nie zdają sobie sprawy, że bardzo prostymi ćwiczeniami mogą sobie pomóc. Ludzie przychodzą z wynikami badań, prześwietleniami, opisami – najczęściej z opinią lekarzy nie dających im szans na normalne funkcjonowanie.
I wybierają terapię ruchem.

W: Twoje trzy ulubione pozycje jogi?
Janusz: ”Ulubione” ( śmiech). Supta virasana – jak nie zrobię raz dziennie to po kilku dniach czuję, że muszę mocno popracować. Mięsień czworogłowy łatwo się skraca. Później chwalę sobie Pasasanę – jako specjalną pozycję zdrowotną dla mojego kręgosłupa, docieram do miejsca, w którym mam blokadę. No i Wojownik 2.

W: Zapytam jeszcze o nauczycieli, od których najwięcej się nauczyłeś?Janusz: Iwona Pachońska – prowadziła u mnie dużo zajęć i dużo z nią na początku ćwiczyłem. Warsztaty z Henrykiem Liśkiewiczem, Konradem Kocotem, Jurkiem Jaguckim. Potem warsztaty z nauczycielami z zagranicy.

W: No i na koniec – czym jest dla Ciebie joga?
Janusz: Teraz jest w zasadzie na pierwszym miejscu w moim życiu, poświęcam jej najwięcej czasu. Jest pasją, pracą – jest wszystkim.

Janusz Dąbrowski dyplomowany nauczyciel jogi wg metody B.K.S Iyengara. Specjalista od jogi dla kręgosłupa. Rehabilitant, fizjoterapeuta, od przeszło 20 lat prowadzi zajęcia profilaktyczne zdrowia kręgosłupa, korygujące wady postawy dla dorosłych i dzieci. Na co dzień prowadzi specjalistyczne zajęcia jogi dla kręgosłupa w Joga Żoliborz oraz zajęcia korekcyjne w gabinecie odnowy biologicznej BIORELAX. Jogę praktykuję od 10 lat, w 2007 roku ukończył kurs nauczycielski Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara. Uczestniczy w warsztatach doszkalających, prowadzonych przez renomowanych nauczycieli jogi m.in. Gabrielę Giubilaro i Sharata Arora, Jaki Nett.