INDIE – NEPAL Z JOGĄ – BUDDYJSKIM SZLAKIEM 15 DNI

INDIE – NEPAL Z JOGĄ – BUDDYJSKIM SZLAKIEM 15 DNI
4 grudnia 2024 - 18 grudnia 2024

Odwiedź cztery najświętsze miejsca buddyzmu w czasie jednej podróży !

Główne atrakcje wycieczki
 • Odwiedź cztery najważniejsze miejsca pielgrzymkowe Buddyzmu:
 • Lumbini – miejsce narodzin księcia Siddharthy Gautamy, który stał się potem Buddą Śakjamunim,
 • Bodhgaya – miejsce, gdzie książę Siddhartha Gautama, osiągnął stan pełnego przebudzenia, stan Buddy,
 • Sarnath – miejsce, gdzie Budda wygłosił pierwsze kazanie i przedstawił światu swoją doktrynę,
 • Kushinagar – miejsca śmierci i kremacji Buddy Śakjamuniego,
 • Poza tym: przejedź się rowerową rikszą przez serce starego Delhi,
 • Zobacz największe zabytki Delhi: Qutub Minar, Mauzoleum Humajuna i Bramę Indii,
 • Poznaj Waranasi – jedno z najdłużej, ciągle zamieszkałych miast na ziemi,
 • Podglądaj hinduistyczne ceremonie nad brzegiem Gangesu,
 • Zobacz Bhaktapur – jedno z trzech królewskich miast Doliny Katmandu, w którym czas niemal zatrzymał się,
 • Pogrąż się w pozornym chaosie, spacerując zaułkami starego Katmandu,
 • Zobacz religijne symbole Nepalu: Stupę Boudhanath, Świątynię Małp oraz hinduistyczną Świątynię Pashupatinath,
 • Odpocznij nad Jeziorem Phewa w Pokharze,
 • Rzuć okiem na dwa ośmiotysięczniki: Dhaulagiri i Annapurna I,
 • Zobacz Mt. Everest, Lhotse, Makalu i Cho Oyu w czasie lotu widokowego [impreza dodatkowo płatna]

Szczegółowy program

Dzień 1, wylot z Warszawy do Delhi.
Dzień 2, Przylot do Indii – Delhi

Przylot do stolicy Indii w nocy lub wczesnym rankiem. Po odprawie granicznej transfer prywatnym autobusem do hotelu, zakwaterowanie i krótki odpoczynek po podroży. Po obiedzie udamy się autokarem, by zobaczyć najbardziej znane miejsca, związane z historią i architekturą miasta: Qutub Minar, Bramę Indii i trakt królewski Raj Path oraz Mauzoleum Humajuna. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

 • Qutub Minar to minaret i „wieża zwycięstwa”, która stanowi część kompleksu Qutub, leżącego w Lal Kot – miejscu najstarszego ufortyfikowanego miasta Delhi. Został wzniesiony jako część pierwszego meczetu w Indiach. Powstawał długo, od XIII wieku. Minaret ukończono dopiero w 1503 roku i zyskał ostateczną wysokość 73 m. Na całej powierzchni jest wspaniale zdobiony inskrypcjami i wzorami geometrycznymi.
 • Brama Indii – zwana czasem India War Memorial jest zabytkiem zbudowanym ku chwale indyjskich żołnierzy poległych w I wojnie światowej i na frontach kampanii afgańskich. Budowlę ufundował 10 lutego 1921 roku książę Wielkiej Brytanii, według projektu Edwina Lutyensa. Nazwiska poległych żołnierzy zostały wyryte na ścianach Bramy. W 1971 utworzono tu grób nieznanego żołnierza. Brama Indii zamyka Raj Path – trakt królewski, łączący ją z budynkami rządowymi i pałacem prezydenckim.
 • Mauzoleum Humajuna – to mauzoleum zbudowane w połowie XVI w. na polecenie żony drugiego mogolskiego cesarza Humajuna. Składa się na niego szereg budowli z czerwonego i białego marmuru, zbudowanych we wczesnym stylu architektury mogolskiej, przypominającej to, co znamy z Tadź Mahal. Od 1993 roku na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO.
Dzień 3, Delhi

Po śniadaniu udamy się do Old Delhi. Zobaczmy tam największy meczet miasta – Jama Masjid. Wydaje się, że nie można mówić o pobycie w Indiach bez przejechania się rowerową rikszą, a nie będzie do tego lepszego miejsca niż gwarne ulice

Old Delhi. Przejedziemy przez kolorowe i wiecznie zatłoczone bazary Kinari i Chandi Chowk, wstępując jeszcze na moment do sikhijskiej gurdwary Sis Ganj Sahib. Następnie zjemy wspólny obiad, po którym odwiedzmy jeszcze Raj Ghat. Stamtąd udamy się do hotelu celem odswieżenia i przygotowania do nocnej podróży pociągiem. Po wspólnej kolacji pojedziemy na dworzec kolejowy, z którego odjedziemy nocnym pociągiem do miejscowości Gaya. Przejazd w wagonach sypialnych zajmie około 14 godzin.

 • Chandi Chowk – to jedna z najważniejszych, najbardziej zatłoczonych, chaotycznych, barwnych, klimatycznych i zapadających w pamięć arterii starego Delhi. Pełne bazarów, sklepów, straganów, poprzecinane wąskimi alejkami równie zatłoczonymi i przepełnionymi handlem i zapachami przypraw. Razem z otaczającymi świątyniami, jest jednym z tradycyjnych ośrodków kultury i tradycji Delhi.
 • Jama Masjid – to główny meczet Delhi zbudowany w latach 1654-1658 przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, budowniczego Tadź Mahal. Jest to największa muzułmańska budowla sakralna w Indiach, zdolna pomieścić 25000 wiernych.
 • Gurdwara Sis Ganj Sahib – to świątynia wyznawców Sikhizmu, jednej z religii Indii. Zbudowana w 1783 roku przy Chandni Chowk w Starym Delhi. Oznacza miejsce, gdzie dziewiąty sikhijski guru został ścięty na rozkaz cesarza Mogołów Aurangzeb za odmowę przejścia na islam.
 • Raj Ghat – to płyta z czarnego marmuru, miejsce kremacji zamordowanego w 1948 r. Mahatmy Gandhiego. Kiedyś to miejsce było ghatem na brzegiem Rzeki Jamuny. W sąsiedztwie znajdują się miejsca kremacji innych, ważnych dla Indii osób jak: Jawaharlara Nehru, jego córki Indiry Gandhi oraz jej dwóch synów, Sanjaya i Rajiv’a.
Dzień 4, Bodhgaya

Na dworzec kolejowy w Gaya dotrzemy około południa. Stamtąd, po obiedzie, zostaniemy przetransportowani do jednego z najważniejszych miejsc buddyjskiego świata – Bodhgaya. Przejazd zajmie nie więcej niż 30 minut. Na miejscu poznamy historię księcia Siddharthy Gautamy – późniejszego Buddy, odwiedzając Świątynię Mahabodhi. Wieczór pozostawimy do własnej dyspozycji uczestników. Będzie można go przeznaczyć na przykład na medytację. Kolacja, nocleg w Bodhgaya.

 • Bodhgaya – wedle podań, książę Siddhartha Gautama, medytując pod drzewem figowca, osiągnął pełne przebudzenie, stał się Buddą. Fakt ten pamiętany jest po dziś, czyniąc miasteczko jednym z najważniejszych celów pielgrzymek dla Buddystów.
 • Świątynia Mahabodhi – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wyznacza świętą ziemię, na której Budda osiągnął oświecenie i sformułował swoją filozofię, stanowi duchowe serce Bodhgaya. Została zbudowana w VI wieku n.e. na miejscu świątyni wzniesionej przez cesarza Ashokę prawie 800 lat wcześniej.
Dzień 5, Bodhgaya

Po śniadaniu udamy się nad Rzekę Niranjana. Tam odwiedzimy białą stupę, upamiętniającą spotkanie księcia Gautamy z Sujatą. Odwiedzimy też Jaskinie Dungeshwari związanych z życiem księcia zanim osiągnął pełne przebudzenie. Popołudnie i wieczór pozostawimy do własnej dyspozycji uczestników. Będzie można go przeznaczyć na przykład na medytację lub samodzielne poznawanie okolicy. Kolacja, nocleg w Bodhgaya.

 • Świątynia Sujaty – Sujata była żoną rolnika, o której mówi się, że nakarmiła księcia Gautamę miską kwaśnego mlekiem i ryżem, kończąc jego wieloletnią ascezę. Dar ten zapewnił mu wystarczającą siłę, aby kultywować Drogę Środka i ostatecznie osiągnąć
Dzień 6, Bodhgaya – Sarnath – Waranasi

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy prywatnym pojazdem w drogę do Sarnath. Przejazd zajmie nam około 5-6 godzin. Na miejscu zjemy obiad. Następnie odwiedzimy najważniejsze miejsca związane z obecnością Buddy na tym terenie. Zajrzymy do Parku Jeleni, w którym wedle podań, Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie. Zobaczymy ogromną stupę Dhamekh, upamiętniającą miejsce, w którym Budda ogłosił światu swoją doktrynę. Zajrzymy również do kilku klasztorów, wybudowanych w stylach architektonicznych charakterystycznych dla różnych krajów Azji. Pod koniec dnia pojedziemy do oddalonego o zaledwie 12 km, najważniejszego miasta wyznawców hinduizmu – Waranasi. Kolacja i nocleg w Waranasi.

 • Sarnath – to jedno z czterech najświętszych miejsc buddyzmu, w którym według tradycji Budda Siakjamuni wygłosił swoje pierwsze kazanie na temat „Wprawienia w Ruch Koła Dharmy”. Położone jest 12 kilometrów na północny-wschód od Waranasi. W III wieku p.n.e. staraniem nawróconego na buddyzm cesarza Aśoki wzniesiono w Sarnath min. kompleks klasztorny, figurującą we współczesnym godle Indii kolumnę oraz wysoką na 34 metry stupę Dhamekh.
Dzień 7, Waranasi

Dzień zaczniemy przed wschodem słońca od rejsu łodziami po Gangesie. To najlepsza pora dnia na podglądanie religijnych obrzędów hindusów nad świętą rzeką. Później, po śniadaniu, większość dnia spędzimy na poznawaniu jednego z najbardziej fascynujących miejsc w Indiach. Będziemy spacerować zaułkami starego miasta podglądając codzienne życie mieszkańców jednego z najstarszych miast świata. Odwiedzimy Świątynię Kashi Vishwanath (Złotą Świątynię), najważniejszą spośród setek świątyń miasta. Wieczorem weźmiemy udział w widowiskowej ceremonii Aarti nad brzegiem Gangesu. Kolacja i nocleg w Waranasi.

 • Waranasi – zwane też często Benares lub Kashi, to jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na świecie. Było to jedno z pierwszych większych osiedli miejskich w środkowej dolinie Gangesu. W drugim tysiącleciu p.n.e., Waranasi było siedzibą religii i filozofii wedyjskiej, a także ośrodkiem handlowym i przemysłowym słynącym z muślinu i jedwabiu, perfum, wyrobów z kości słoniowej i rzeźb. Było stolicą królestwa Kashi w czasach Buddy ( VI wiek p.n.e.). W kolejnych wiekach podupadło na skutek władzy i okupacji muzułmańskiej. Wiele świątyń hinduistycznych zostało zniszczonych. Po dziś dzień, pobożni Hindusi mają nadzieję, że choć raz w życiu odwiedzą to miasto, a jeśli to możliwe, umrą tam, a ich prochy zostaną rozrzucone w wodach świętego Gangesu.
Dzień 8, Waranasi – Kushinagar

Po śniadaniu wyruszymy prywatnym pojazdem w drogę do Kushinagar. Przejazd zajmie nam około 5 godzin. Na miejscu zjemy obiad. Następnie odwiedzimy najważniejsze miejsca związane z obecnością Buddy na tym terenie. Odwiedzimy Świątynię Mahaparinirvana, kryjącą 6-metrowy posąg Buddy wykonany z monolitu, z czerwonego piaskowca, upamiętniający miejsce, w którym Budda wydał ostatnie tchnienie. Odwiedzimy Stupę Ramabhar, uznawaną za faktyczne miejsce kremacji Buddy oraz inną, równie ważną świątynię –  Nirvana Chaitya. Ponadto, zwiedzimy kilka współczesnych klasztorów zbudowanych przez buddystów z Chin, Sri Lanki, Tajlandii i Japonii. Kolacja i nocleg w Kushinagarze.

 • Kushinagar – zwane też Kushinara, to dla buddystów jedno z czterech miejsc pielgrzymek związanych z życiem Buddy Siakjamuniego. Wedle podań, to właśnie tu, Budda zmarł – lub bardziej precyzyjnie – osiągnął Parinirvanę, czyli ostateczne oświecenie. W okolicach ruin klasztorów i stup powstało wiele świątyń zbudowanych przez buddystów z Chin, Sri Lanki, Tajlandii i Japonii
Dzień 9, Kushinagar – Sonauli – lumbini

Po śniadaniu udamy się w 3-godzinną podróż do Sonauli – granicy między Indiami i Nepalem. W ten sposób zakończymy pobyt w Indiach i rozpoczniemy kolejny etap – podróż przez Nepal. Po formalnościach granicznych ruszymy prywatnym pojazdem do Lumbini – miejsca narodzin księcia Siddharthy Gautamy – późniejszego Buddy. Przejazd zajmie nam około 1 godzinę. Na miejscu zamieszkamy w nastrojowym, tropikalnym hotelu-ogrodzie.

Dzień 10, lumbini – pokhara

Po śniadaniu zwiedzimy Świątynię Maya Devi – jedno z czterech świętych miejsc buddyzmu. Według tradycji urodził się tu książę Siddhartha Gautama, który stał się potem Buddą Śakjamunim. Odwiedzimy też kilka znajdujących się na terenie kompleksu buddyjskich klasztorów, należących do wspólnot buddyjskich z różnych krajów Azji. Następnie, pojedziemy prywatnym pojazdem w stronę nepalskiego odpowiednika Zakopanego – miasta Pokhara. Przejazd zajmie on nam około 5 godzin i będzie wiódł bardzo malowniczą drogą przecinającą kolejne pasma niższych Himalajów. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Nocleg w Pokharze, kolacja we własnym zakresie.

 • Lumbini – według tradycji urodził się tu książę Siddhartha Gautama, który stał się potem Buddą Śakjamunim. Świątynia Maya Devi uznawana jest natomiast za najważniejsze i najświętsze miejsce w okolicy. Mieści się w niej rzeczywiste miejsce narodzin Buddy. Inne pobliskie atrakcje to drzewo Bodhi w Ogrodzie Lumbini, święty staw i filar Cesarza Ashoki, który został ustawiony w 249 r. p.n.e. Poza tym, szereg państw buddyjskich wybudowało tu swoje klasztory i świątynie, których odwiedzenie w czasie naszej wycieczki do Nepalu jest wielką atrakcją.
Dzień 11, pokhara

Dzień wolny na relaksację nad Jeziorem Phewa. Chętnych, przewodnik może zabrać na kilkugodzinne wycieczki po okolicy: do Stupy Światowego Pokoju i/lub na wzgórze Sarangkot. Obiad, kolacja we własnym zakresie. Nocleg w Pokharze.

Dodatkowa atrakcja Wizyta przy Stupie Światowego Pokoju – to współczesna, buddyjska budowla, umiejscowiona na szczycie wzgórza, bezpośrednio powyżej Jeziora Phewa. Rozpościera się z niej piękny widok na Masyw Annapurny i szczyt Machapuchare. Dostać się tam można łodzią przez jezioro, a następnie pieszo, na szczyt wzgórza. Wejście zajmuje około 1 godzinę, zejście (tą samą drogą) około 40 minut. Istnieje też możliwość wjechania na szczyt taksówką. Cena to około 5-6 USD/os. na pokrycie kosztów transportu.

Dodatkowa atrakcja Wzgórze Sarangkot – ze szczytu rozpościera się najbardziej pełna panorama Himalajów, pasma Annapurny i szczytu Machapuchare. Wjazd na wzgórze odbywa się w całości taksówkami. Na sam nam szczyt prowadzi niedługa, piesza ścieżka. Cena to około 5-6 USD/os. na pokrycie kosztów transportu.

 • Pokhara – to „turystyczna stolica Nepalu”. Jest drugim co do wielkości miastem w tym himalajskim kraju. Leży nad malowniczym Jeziorem Phewa, w którego wodach idealnie odbija się panorama Himalajów – Masywu Annapurny i Dhaulagiri. Pokhara to miejsce, w którym przyroda i przygoda spotykają się z harmonią i spokojem. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem górskich wędrówek, czy po prostu pragniesz odpocząć w pięknej scenerii, Pokhara i nasza wycieczka do Nepalu zapewni niezapomniane wrażenia i chwilę wytchnienia.
Dzień 12, pokhara – Kathmandu

Wczesnym rankiem udamy się na lotnisko w Pokharze, skąd polecimy samolotem do stolicy Nepalu – Kathmandu. Na miejscu odwiedzimy największą buddyjską stupę kraju, jedną z wizytówek Nepalu – Boudhanath. Stamtąd pojedziemy jeszcze do najważniejszej hinduistycznej świątyni kraju – poświęconej Shivie – Pashupatinath. Wolny wieczór w turystycznej dzielnicy Thamel, obiad, kolacja we własnym zakresie. Nocleg w Kathmandu.

 • Kathmandu – to pulsujące serce Nepalu i współczesna stolica kraju. Miasto pełne historii, kultury i duchowego bogactwa. To miejsce, gdzie współczesność spotyka się z historią. W samym centrum znajduje się Plac Durbar z majestatycznymi pałacami i świątyniami, które ukazują bogactwo kultury i dziedzictwa kraju. Ramy historyczne Katmandu sięgają setek lat wstecz. W czasie naszej wycieczki do Nepalu pokażemy najważniejsze zabytki miasta.
 • Boudhanath (Boudha) – jest jednym z najświętszych miejsc buddyjskich w Katmandu. Tamtejsza stupa zalicza się do największych w Nepalu i zarazem jest jedną z najstarszych na świecie. Znajdowała się na starym szlaku handlowym z Tybetu. To tutaj od wieków kupcy podróżujący z Tybetu w stronę Patanu odpoczywali i modlili się. Współcześnie, cała okolica zwana jest „małą Lhasą”. Napływ dużej liczby tybetańskich uchodźców przyczynił się do powstania wielu buddyjskich klasztorów. Boudhanath znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie naszej wycieczki do Nepalu, będzie to idealne miejsce, aby wejdź w atmosferę medytacji, spacerując wokół stupy, obserwując modlących się mnichów i delektując się unikalną atmosferą tego miejsca.
 • Świątynia Pashupatinath – to najważniejsza, największa i najświętsza z hinduistycznych świątyń Nepalu. Położona jest po obu brzegach świętej rzeki Bagmati, na wschodnich obrzeżach Katmandu. Sanktuarium poświęcone jest Śiwie. Przyciąga tysiące wiernych, którzy przychodzą, aby ofiarować mu swoje modlitwy i prosić o błogosławieństwo. Świątynia Pashupatinath to również główny ghat kremacyjny stolicy. W 1979 roku świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie naszej wycieczki do Nepalu, w tym miejscu postaramy się przybliżyć nieco wiedzę na temat hinduizmu oraz zwyczajów pogrzebowych hindusów.
Dzień 13, Kathmandu – Bhaktapur – Kathmandu

Po śniadaniu, odwiedzimy buddyjską stupę Swayambunath – zwaną też Świątynią Małp – jedną z architektonicznych wizytówek Nepalu. Później pojedziemy do miasteczka Bhaktapur – jednego z trzech królewskich miast w Dolinie Katmandu, pełnego doskonałych przykładów architektury Newarów. Spędzimy tam kilka godzin, spacerując i podglądając codzienność w miejscu, w którym czas niejako zatrzymało się w średniowieczu. Powrót do Katmandu, wolny wieczór, kolacja we własnym zakresie, nocleg.

Dodatkowa atrakcja Osoby zainteresowane, będą mogły polecieć samolotem w rejs widokowy w rejon Mt. Everest. Odbędzie się on zależnie od zapotrzebowania oraz stanu pogody. Lot rozpoczyna się w Katmandu i kończy na tym samym lotnisku. Trwa około 50 minut, w trakcie których z okna samolotu ogląda się 4 ośmiotysięczniki: Mt. Everest, Lhotse. Makalu i Cho Oyu. Każdy pasażer ma gwarantowane miejsce przy oknie. W przypadku złej pogody lubi niemożności wykonania lotu, całość wpłaconych pieniędzy jest zwracana. Cena to około 230 USD/os.

 • Bhaktapur – jako część Doliny Katmandu dzieli swoją historię, kulturę i język z innymi miastami tej doliny. Miasto było stolicą Nepalu od XII wieku do 1482 roku. Ten średniowieczny klejnot jest prawdziwą ozdobą wycieczki do Nepalu, jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Miasto zachwyca unikalnym stylem życia i wspaniałą architekturą, której kwintesencją jest pięciostropowa Świątynia Nyatapola. Wędrując po jego wąskich uliczkach, można podziwiać piękno świątyń, pałaców i pagód. Bhaktapur to idealne miejsce, aby przenieść się w czasie i zanurzyć się w tradycji nepalskiej.
 • Swayambunath (Świątynia Małp) – to jedna z architektonicznych wizytówek Nepalu. Jest też jedną z najważniejszych świątyń stolicy. Biała stupa i szereg towarzyszących jej świątyń to miejsce, które codziennie przyciąga zarówno buddystów jak i hindusów. Ramy historyczne tego miejsca sięgają okresu mitologii regionu. W czasie naszej wycieczki do Nepalu spotkasz lokalnych mnichów i doświadczysz duchowej atmosfery, która sprawia, że Swayambunath jest tak wyjątkowe. Ze wzgórza Swayambunath roztacza się piękny widok na Katmandu i jego okolicę.
Dzień 14, Kathmandu

Ostatnim akcentem wyjazdu będzie kilkugodzinny spacer po gwarnych i malowniczych zaułkach starego Katmandu, którego kulminacją będzie wizyta na stołecznym placu koronacyjnym oraz w starym Pałacu Królewskim – Hanuman Dokha. Drugą część dnia pozostawimy uczestnikom do własnej dyspozycji. Będzie można ten czas przeznaczyć na ostatnie zakupy lub ostatnie spacery po mieście. Obiad i kolacja we własnym zakresie, nocleg w Katmandu.

 • Plac Durbar w Katmandu – jest jednym z trzech tego typu królewskich placów w Nepalu. Było miejscem koronacji i hołdu składanego kolejnym królom kraju. Do dziś miejsce to pozostaje najbardziej niezwykłym dziedzictwem tradycyjnej architektury Katmandu.
Dzień 15, Wylot z Nepalu i PRZYLOT do Polski

Wylot z Kathmandu i przylot do Warszawy tego samego dnia. Zakończenie imprezy.

Imprezy fakultatywne, dodatkowo płatne

 • Lot widokowy w regionie Mt. Everest – około 230 USD /os zależnie od zapotrzebowania oraz stanu pogody. Lot rozpoczyna się w Katmandu i kończy na tym samym lotnisku. Trwa około 50 minut, w trakcie których z okna samolotu ogląda się 4 ośmiotysięczniki: Mt. Everest, Lhotse, Makalu i Cho Oyu. Każdy pasażer ma gwarantowane miejsce przy oknie. W przypadku złej pogody lub niemożności wykonania lotu, całość wpłaconych pieniędzy jest zwracana.
 • Wizyta przy Stupie Światowego Pokoju w Pokharze – to współczesna, buddyjska budowla, umiejscowiona na szczycie wzgórza, bezpośrednio powyżej Jeziora Phewa. Rozpościera się z niej piękny widok na Masyw Annapurny i szczyt Machupachare. Dostać się tam można łodzią przez jezioro, a następnie pieszo, na szczyt wzgórza. Wejście zajmuje około 1 godzinę, zejście (tą samą drogą) około 40 minut. Istnieje też możliwość wjechania na szczyt taksówką. Koszt to około 5-6 USD/os. na pokrycie kosztów transportu.
 • Wzgórze Sarangkot w Pokharze – ze szczytu rozpościera się najbardziej pełna panorama Himalajów, pasma Annapurny i szczytu Machapuchare. Wjazd na wzgórze odbywa się w całości taksówkami. Na sam nam szczyt prowadzi niedługa, piesza ścieżka. Koszt to około 5-6 USD/os. na pokrycie kosztów transportu.
Brakujące posiłki w czasie wyjazdu

W czasie pobytu w Nepalu nie zapewniamy posiłków poza śniadaniami. Zdecydowaliśmy się na taki krok ze względu na ogromną dostępność, różnorodność i bogactwo restauracji w bezpośredniej bliskości hoteli. Można wybierać spośród specjałów kuchni nepalskiej, indyjskiej, tybetańskiej, chińskiej oraz europejskiej. Zamawiane potrawy są świeże, smaczne i zaskakujące. Możliwość samodzielnego wyboru restauracji oraz dań okazała się być bardzo cenionym elementem pośród uczestników poprzednich wyjazdów. Naszym zdaniem, narzucanie konieczności jadania w hotelu byłaby dużym błędem. Potrawy nie są drogie. Koszt jednej gorącej potrawy, bez napojów to wydatek rzędu 3-8 US$.

Organizatorzy

Wiktor Morgulec – dyplomowany nauczyciel jogi wg B.K.S. Iyengara. Autor pierwszych w Polsce multi­medialnych kursów do nauki jogi: „Joga dla początkujących START”, „Joga w domu”, podręczników „Joga dla początkujących” oraz „Joga dla początkujących w formule: ruch ­oddech­relaks”. Przeszło 20 ­lat doświadczenia. W latach 2002–2004 spędził pół roku w Indiach pobierając nauki w Himalayan Iyengar Yoga Center w Dharamsala. Prekursor zajęć jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie. Współzałożyciel Akademii Asan, szkoły Joga Żoliborz w Warszawie, portalu Joga-Joga.p, oraz Joga ­Joga.TV, pierwszej w Polsce platformy do ćwiczeń jogi on ­line. Od 2018 roku prowadzi kursy nauczycielskie jogi integralnej IIYI, które ukończyło już ponad 160 nauczycieli jogi. Więcej na www.morgulec.com

Krzysztof Stępień – Geograf, podróżnik, specjalizujący się w krajach Azji. Właściciel biura podróży TRANSAZJA. Podróżuje regularnie od 2003 roku. Odwiedził do tej pory 29 krajów w samej tylko Azji, spędzając tam łącznie ponad 4 lata. Bardzo regularnie zagląda do Chin, Mjanmy, Omanu i Nepalu. Kulturowy obszar Himalajów traktuje jako „swoje miejsce na Ziemi”. Ukończył Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską na temat osadnictwa we Wschodnim Nepalu. W 2013 roku współorganizował i prowadził „karawanę na skraj Tybetu” – wyprawę do nepalskiego Upper Dolpo. W 2017 zorganizował i poprowadził wyprawę, której celem było piesze przejście przez Himalaje z Nepalu do Zachodniego Tybetu. Eksplorował Zachodni Tybet, razem z pielgrzymami obszedł świętą Górę Kailash. W 2018 roku Wydawnictwo Pascal powierzyło mu zadanie aktualizacji przewodnika po Chinach, a w 2019 roku nakładem tego samego wydawnictwa ukazały się dwie – już bardziej autorskie pozycje – mini przewodnik po Pekinie oraz mini przewodnik po Szanghaju. Największy sukces – przejechanie całego Tybetu na początku zimy. Największe podróżnicze zaskoczenie – Pakistan. Najnowsze zauroczenie: Afryka-off-road.

Cena wyjazdu

15 000 zł 
oraz dodatkowo:
60 EUR – obowiązkowe napiwki dla lokalnych pilotów i kierowców
25 EUR
– wiza do Indii
30 USD – wiza do Nepalu

CENA OBEJMUJE:

 • Przelot na trasie Warszawa – New Delhi / Kathmandu – Warszawa a),
 • Przelot na trasie Pokhara – Kathmandu,
 • Wszelki transport na terenie Indii opisany w programie, realizowany prywatnym pojazdem,
 • Wszelki transport na terenie Nepalu opisany w programie, realizowany prywatnym pojazdem,
 • Przejazd nocnych pociągiem z Delhi do Gaya, w wagonie z miejscami do leżenia,
 • Bilety wstępu do wszystkich opisanych w programie obiektów i imprez,
 • Przejazd rikszami rowerowymi po Old Delhi,
 • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych o standardzie odpowiadającym 3* i 3+*,
 • Wyżywienie według planu w programie (12 śniadań, 8 obiadów, 8 kolacji),
 • Opiekę polskojęzycznego pilota oraz przewodnika,
 • Dodatkową opiekę lokalnego, anglojęzycznego przewodnika,
 • Narrację w czasie wyjazdu w języku polskim,
 • Ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 EUR, NNW 15 000 PLN),
 • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • Opłaty za filmowanie lub robienie zdjęć,
 • Jedną butelkę wody dziennie dla każdego uczestnika
 1. a) Cena przelotu zakłada bilet do kwoty 5500 PLN od osoby. Wyższa od założonej cena biletu lotniczego będzie skutkować koniecznością dopłaty przez uczestnika różnicy, pomiędzy ostateczną ceną biletu, a gwarantowanym poziomem 5500 PLN.

CENA NIE OBEJMUJE

 • Obowiązkowych napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców: 60 EUR /os.,
 • Wizy do Indii: około 25 EUR,
 • Wizy do Nepalu: 30 USD,
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego dla uczestnika chcącego dysponować pokojem samodzielnie: 660 EUR,
 • Wyżywienia nieuwzględnionego w programie wyjazdu,
 • Wyżywienia w czasie przesiadek w portach lotniczych w drodze do Indii i drodze powrotnej,
 • Napojów gazowanych i alkoholowych do posiłków,
 • Elementów nieopisanych w programie,
 • Wszelkich wydatków natury prywatnej

Zapisy

Prosimy o wypełnienia formularza zgłoszeniowego.  Po otrzymaniu potwierdzenia wstępnej rezerwacji do zapłaty będzie zadatek.

w wysokości 1000 zł za osobę  – na konto organizatora zajęć jogi
JOGA-JOGA.PL 49 1140 2004 0000 3102 4532 3490
tytuł „Karnet – Indie, Nepal.”

Kontakt

JEŚLI MASZ JAKIEŚ PYTANIA ZADZWOŃ LUB NAPISZ
tel. 666 923 666, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00- 17.00
mail zapisy@joga-joga.pl