Joga – podstawowe informacje

Joga – podstawowe informacje

Joga znaczy łączyć, integrować, scalać. Jest to starożytny, wywodzący się z Indii, system indywidualnej praktyki, prowadzącej do integracji osobowości na płaszczyźnie psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. Poprzez bezpośrednie doświadczenie odkrywa się stopniowo złożoność rzeczywistości, uczy się, jak własną pracą można korzystnie wpływać na swój stan psychofizyczny, zdrowie, relacje z otoczeniem.

Przestrzeganie uniwersalnych zasad moralnych i indywidualnej samodyscypliny oraz ćwiczenie Asan (pozycji jogi) daje poczucie wewnętrznej równowagi i spokoju. Oparta na stabilnym fundamencie (niekrzywdzenie innych istot) praktyka Asan działa tonizująco, uspokaja i energetyzuje.

Asany to gimnastyczne pozycje wzmacniające, rozciągające i oczyszczające ciało na fizjologicznym poziomie. Właściwa praktyka prowadzi do wewnętrznej równowagi: osoby nerwowe uspokajają się, osoby depresyjne energetyzuje i pobudza.

Jogę może ćwiczyć każdy – ćwiczenia są bardzo zróżnicowane. Od prostych, wstępnie otwierających ciało do bardziej skomplikowanych pozycji. Oczywiście zaczyna się od podstaw. Ćwiczą osoby w różnym wieku, dzieci w przedszkolach i emeryci. Ważne jest, by praktykować pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli.

W programie zajęć wykonuje się ćwiczenia:
• wzmacniające i rozciągające ciało
• polepszające koncentrację
• regenerujące
• relaksujące