Gdzie zacząć ćwiczyć jogę?

Gdzie zacząć ćwiczyć jogę?

Jak wybrać dobre miejsce do rozpoczęcia praktyki jogi? Na co zwrócić szczególną uwagę? Co jest najistotniejsze i jakie są plusy minusy różnych możliwości? Jest wiele miejsc, w których można ćwiczyć jogę. Od wyspecjalizowanych szkół jogi, poprzez duże fitness-kluby, po kameralne, osiedlowe klubiki.

Podstawowym parametrem, którym należy kierować się przy wyborze miejsca jest wykwalifikowany nauczyciel. To jego wiedza i kompetencja mogą być dla nas nieocenioną pomocą albo przeszkodą. Dobrze jest sprawdzić, jakie kwalifikacje ma nauczyciel prowadzący zajęcia w danym miejscu. Czy jest dyplomowanym instruktorem? Czy uczestniczył lub uczestniczy w szkoleniu nauczycielskim? Gdzie się kształcił w kraju i zagranicą? Oczywiście ostateczna weryfikacja i konfrontacja tych informacji nastąpi osobiście podczas pierwszych zajęć.

Jednak dobrze jest zawczasu sprawdzić różne możliwości. Często konkretny nauczyciel prowadzi zajęcia w wielu miejscach. Są też miejsca, gdzie zajęcia prowadzi kilkoro nauczycieli. Można wtedy porównać sposoby przekazywania wiedzy i dobrać najbardziej dla siebie odpowiednie. Miejsca, gdzie uczy kilka osób dają nieco większą swobodę wyboru.
Dzięki zamieszczonej na naszym portalu joga-joga liście nauczycieli jogi w Polsce, zawierającej spis alfabetyczny aktualnie uczących nauczycieli z możliwością wyboru według miast, mogą Państwo z łatwością sprawdzić, gdzie określona osoba prowadzi zajęcia.

Kolejny dylemat to czy wybrać szkołę jogi, czy fitness klub, czy inne miejsce? Szkoły jogi mają tę zaletę, że jest przeważnie kilkoro nauczycieli, duży wybór zajęć, różne godziny, podział na grupy początkujące i ogólne. Warto sprawdzić, czy w ramach karnetu można uczestniczyć w zajęciach dowolnie, czy są jakieś ograniczenia. Ważne jest, czy są specjalne zajęcia dla początkujących, co gwarantuje to stopniowy rozwój praktyki.

Fitness kluby maja tę zaletę, że w ramach karnetu, poza jogą, można często brać udział w innych zajęciach. Często uczą tam doświadczeni nauczyciele z różnych szkół jogi. Zaletą mniejszych, kameralnych miejsc są niewielkie grupy, co umożliwia znacznie lepszy kontakt z nauczycielem i bardziej indywidualne podejście.

Wyposażenie sali to kolejny istotny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Jaka jest powierzchnia sali i jak liczne są grupy. Czy przy liczniejszych grupach są obecni asystenci nauczyciela, poprawiający na bieżąco ćwiczących. Czy jest odpowiednia wentylacja i jakie jest wyposażenie w pomoce potrzebne do ćwiczeń: paski, koce, liny etc. W wyszukiwarce miejsc, gdzie można ćwiczyć jogę, znajdą Państwo charakterystykę szkół, zdjęcia sal, nazwiska nauczycieli i inne informacje o danym miejscu.

Oczywiście istotna jest lokalizacja, łatwość dojazdu, dostępność miejsc parkingowych, odpowiednie wyciszenie sali. Mamy nadzieję, że zamieszczone informacje pomogą Państwu znaleźć najbardziej dla siebie optymalne miejsce do rozpoczęcia praktyki.