Dlaczego warto ćwiczyć jogę ?

Dlaczego warto ćwiczyć jogę ?

Pochodząca z Indii, od przeszło 2500 lat praktykowana przez pokolenia hindusów, obecnie rozprzestrzeniła się na cały świat. Jogę ćwiczą gwiazdy filmowe, piosenkarze, celebryci, ale przede wszystkim ponad 200 milionów zwykłych ludzi na całym świecie. Niezależnie od wyznawanej religii, światopoglądu, przekonań politycznych.

Co sprawiło, że starożytny system ćwiczeń ciała i umysłu ma swój renesans właśnie teraz i to głównie w krajach zachodniej cywilizacji? Tempo życia, ciągły pośpiech, stres, brak czasu to problemy dotyczące praktycznie każdego z nas. W tym narastającym pędzie łatwo jest się pogubić. Efektem kulminacyjnym życia w ciągłym stresie są choroby psychosomatyczne. Problemu nie rozwiąże przyjmowanie leków – to może czasem pomóc w usunięciu efektów braku równowagi, ale nie usuwa korzeni problemów. A korzenie problemów są w głowie każdego z nas. Trzeba użyć narzędzia, dzięki któremu dotrzemy do źródła naszych zmartwień, jednym z takich narzędzi jest praktyka jogi.

Co składa się na praktykę jogi? Opisana w starożytnym traktacie przez mistycznego mędrca Patanjalego przeszło 2200 lat temu joga składa się z kilku części. Celem praktyki jest poznanie, jak działa nasz umysł i pozbycie się wszelkich mentalnych zanieczyszczeń, które są przyczyną naszych trosk i zmartwień. Jak to zrobić?

Na początku, podobnie zresztą jak wszyscy wielcy nauczyciele ludzkości, Patanjali zaleca życie według moralnych zasad, w zgodzie i harmonii z bliźnimi. W skrócie: „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Główną zasadą jest niekrzywdzenie– zasada Ahimsy. To absolutnie niezbędna podstawa, którą każdy człowiek powinien w sobie rozwijać.

Kolejnym krokiem są ćwiczenia fizyczne: praktyka asan – pozycji jogi. Podczas tych ćwiczeń człowiek dosłownie „na własnej skórze” poznaje zależności między ciałem i umysłem. Poznaje siebie, swoje reakcje. Ćwiczenie asan – pozycji jogi daje siłę, wytrzymałość i spokój.

Osoba praktykująca jest zdrowa i silna, może z powodzeniem przystąpić do kolejnego etapu – ćwiczeń z oddechem. Oddech jest łącznikiem między ciałem i umysłem – dopóki człowiek żyje – oddycha. Poprzez ćwiczenia, można skutecznie wpływać na jakość oddechu, a oddech to życie. Jest to znacznie subtelniejsza praktyka niż ustawianie ciała w pozycjach jogi. Wymagająca większego skupienia i w efekcie umożliwiająca mocne skoncentrowanie umysłu.

Te trzy części systemu jogi są polecane każdemu człowiekowi do codziennej praktyki: przestrzeganie podstawowych zasad moralnych, ćwiczenie pozycji jogi, ćwiczenia oddechowe. Pojawiające się w efekcie korzyści są dwojakiego rodzaju. Na poziomie czysto fizycznym odpowiednie wykonywanie asan, powoduje uwolnienie napięć, przynosi ulgę przy chronicznych bólach, problemach z kręgosłupem. Miernikiem pojawiającego się spokoju jest bardzo czuły instrument pomiarowy – nasz oddech. Jeśli pojawia się spokój w głowie, ciało zaczyna puszczać, oddech staje się swobodny. Pozbywając się napięć z ciała, lepiej się czujemy, przestajemy chorować.

Na subtelnym poziomie bardzo ważną korzyścią jest zdolność koncentracji uwagi. Osoba ćwicząca trzy części jogi:
1. yamy i niyamy (podstawowe zasady moralne)
2. asany – (pozycje jogi)
3. pranayamę (ćwiczenia oddechowe)
zwiększa umiejętność koncentracji uwagi, panowania nad własnym umysłem, co jest bardzo pomocne w codziennym życiu przy podejmowaniu decyzji, dokonywaniu wyborów, codziennej pracy.

Podsumowując, to właśnie utrzymanie ciała w zdrowiu, lepsze samopoczucie i umiejętność koncentracji uwagi, to główne powody, dla których ponad 200 milionów ludzi ćwiczy jogę na całym świecie. Oczywiście dla chcących podążać dalej i głębiej, joga oferuje także inne narzędzia rozwijające wgląd w istotę rzeczywistości, poznania własnego umysłu i zrozumienie otaczającego nas świata. Te trzy bardzo uniwersalne części jogi, które może praktykować każdy w zgodzie z własnymi przekonaniami, czy wyznawaną religią są ogólnodostępne

Jak rozpocząć praktykę jogi ?
1. Jeśli, mieszkasz w miejscu, gdzie możesz skorzystać z lekcji prowadzonych przez kompetentnego nauczyciela – to jest najlepszy sposób. Lista szkół jogi w portalu: www.joga-joga.pl
2. Jeśli w Twojej okolicy nie ma dobrych lekcji jogi, skorzystaj z DVD do nauki. Ważne, żeby materiał był przygotowany przez wykwalifikowanego, dyplomowanego nauczyciela. Polecam 2-płytowe wydanie multimedialnego podręcznika: „Joga dla początkujących. START” Płyta dostępna jest w sklepie internetowym: www.sklep.joga-joga.pl
3. Jeśli, ćwiczysz z płytą DVD, ważne, żeby raz na jakiś czas wziąć udział w warsztacie jogi lub wyjeździe z jogą. To umożliwi Ci bezpośredni kontakt z nauczycielem, otrzymanie indywidualnych wskazówek i korektę. To bardzo ważne. Weekendowe warsztaty jogi i wyjazdy z jogą znajdziesz na stronie: www.joga.waw.pl  oraz  www.morgulec.com

Słowniczek pojęć:
asana – pozycja jogi
yama, niyama – podstawowe zasady moralne
pranayama – ćwiczenia oddechowe