Pokonać stres – ruch – oddech – relaks

Pokonać stres – ruch – oddech – relaks

Pierwsze negatywne objawy przeważnie ignorujemy lub wypieramy, odwracając uwagę. Co gorsza przyzwyczajamy się do tego, a co najgorsze w końcowej fazie wręcz uzależniamy od takiego funkcjonowania. To uzależnianie się następuje na głębokim poziomie umysłu, przeważnie tak głębokim… że nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia.

Jesienno-zimowy spadek mocy odczuwają chyba wszyscy. Przyroda śpi, nasi przodkowie w tym czasie naturalnie odpoczywali – my pracujemy. W naturalnym cyklu jest czas na wszystko: na pracę, na odpoczynek. Ten cykl został skutecznie zaburzony, a efekty tego zaburzenia to nasze różnorodne problemy psychosomatyczne. Bóle, niedomagania, przewlekłe infekcje, osłabienie na poziomie fizycznym są ściśle powiązane z poczuciem przygnębienia, przytłoczenia nadmiarem spraw, problemów do rozwiązania, finalnie depresją i wypaleniem.

Te procesy dotyczą w różnym stopniu zdecydowanej większości osób funkcjonujących w społeczeństwie. Jest zwariowane, pełne napięć życie, które zimą daje nam się szczególnie we znaki. Co z tym fantem zrobić? Jak w tej gonitwie wyhamować. Przystanąć choćby na chwilkę.
Mimo że poziom gonitwy jest dziś wyjątkowo nakręcony, ludzkość od zawsze szukała sposobów rozwiązania problemów.

Niektórzy ulgę i oparcie znajdują w religii i wierze. W dawnych czasach nazywano to ogólnie drogą bhakti – drogą poznania poprzez wiarę. Osobiście znam osoby, które znakomicie sobie radzą z życiowymi turbulencjami, znajdując oparcie w np. katolickiej wierze.

Ale wciąż pozostaje większość osób, która z jakiś powodów drogą bhakti, drogą wiary nie podąża, albo nie do końca potrafi podążać. Starożytni rozwinęli inne też ścieżki, ogólnie nazywane: jnana marga – droga wiedzy. I taką ścieżką jest ścieżka jogi.

Poprzez poznanie, osobiste doświadczenie możemy poznać rzeczywistość i zrozumieć.
To samo dotyczy naszych problemów. Ten proces samopoznania pozwala zneutralizować stres.

Opisując ten proces w prostych słowach:
1. Ze zbyt intensywnego, pozbawionego odpowiedniej dawki odpoczynku życia powstają patologiczne zmiany w ciele na poziomie fizjologicznym (bóle, choroby, stany zapalne) i mentalnym (chroniczne zmęczenie życiem, wyczerpanie, zobojętnienie-efekt wypalenia, depresja )
2. Nie dając ciału odpowiedniego odpoczynku (tempo życia na to nie pozwala) procesy nasilają się i doprowadza to do skrajnego wyczerpania, efektem czego mogą być poważne stany chorobowe.
3. Rozwiązaniem jest:
– albo zmiana stylu życia (co dla większości z nas jest po prostu niemożliwe)
– albo terapia – zażywanie jakiegoś lekarstwa, które będzie neutralizować ten proces – ale jak na razie nie wynaleziono farmaceutyku, który rozwiązałby problem – prozak nie zdał egzaminu.

Żeby dobrać lekarstwo trzeba dokładnie zrozumieć jak działa choroba. Zanim pojawią się psychosomatyczne objawy, które są już zaawansowanym stadium, następuje cichy, często niezauważalny proces. Pierwsze negatywne objawy przeważnie ignorujemy lub wypieramy, odwracając uwagę. Ten sposób ma krótkie nogi. Nawet, jeśli udaje nam się „nie przejmować”, to proces osłabiania organizmu, jeśli nie podejmie się żadnych kroków wzmacniających i będzie się nadal funkcjonować w pełnym stresu i napięć środowisku, w ukryciu rozwija się szybko.

Co gorsza przyzwyczajamy się do tego, a co najgorsze w końcowej fazie wręcz uzależniamy od takiego funkcjonowania. To uzależnianie się następuje na głębokim poziomie umysłu, przeważnie tak głębokim… że nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia. Okazuje się to, jak już jesteśmy w stanie rozbicia, depresji, zobojętnienia i nie potrafimy się uwolnić, bo paradoksalnie uzależniliśmy się od tej negatywnej biochemii.

Z najgłębszym poziomem umysłu pracuje się przy pomocy technik medytacyjnych i wymaga to dużo zaangażowania i czasu. Efekt jest oczywiście wprost proporcjonalny do włożonego wysiłku i posługując się technikami wglądu można usunąć korzenie, głęboko leżące przyczyny samego problemu.

Są też techniki prostsze, może nie usuwają głębokich korzeni, ale czyszczą powierzchnię – co jest bardzo przydatne w codziennym życiu. Tak jak można usunąć objawy choroby, zażywając lekarstwo, (które co prawda nie zlikwiduje przyczyn, ale usunie skutki i poczujemy się lepiej), tak samo można użyć „lekarstwa” do usunięcia z powierzchni ciała i umysłu przeszkadzających nam napięć, blokad, smutków i depresji.

Takim naturalnym, uniwersalnym lekarstwem jest właściwie stosowana joga. Joga w formule RUCH – ODDECH – RELAKS to zastaw bardzo prostych i skutecznych ćwiczeń.

RUCH – poprzez ustawianie ciała w kilku pozycjach najbardziej mobilizujących układ immunologiczny i stymulujących układ hormonalny wzmacniamy ciało i rozluźniamy napięcia.

ODDECH – po rozluźnieniu ciała, można przejść do rozluźnienia oddechu. Swobodny przepływ oddechu jest niezbędny do wejścia w stan głębokiego relaksu.

RELAKS – rozluźnienie ciała, udrożnienie swobodnego przepływ oddechu daje możliwość wejścia w stan głębokiego relaksu – stan, w którym ciało regeneruje się z wielką prędkością.

Ciało i umysł są ściśle powiązane. Odpowiednie wykonywanie asan, które powoduje uwolnienie napięć (a nie generowanie kolejnych) przynosi spokój. Miernikiem tego spokoju jest bardzo czuły instrument pomiarowy – nasz oddech. Jeśli pojawia się spokój w głowie – ciało zaczyna puszczać. Na fizjologicznym poziomie pojawia się ulga i proces uzależnienia od toksycznej biochemii zaczyna się odwracać.

To jest możliwe!
Nauczenie się nie wymaga długiego czasu, a praktyka przynosi NATYCHMIASTOWE efekty. Specjalnie na zimowe osłabienia i depresje przygotowany program warsztatów: RUCH – ODDECH – RELAKS, podczas którego można nauczysz się:
+ Jak bezpiecznie wykonywać kilka kluczowych dla systemu immunologicznego i hormonalnego pozycji które rozluźnią ciało.
+ Jak odblokować, uwolnić oddech, jak nie dopuszczać do napięcia oddechu, jak koncentrować uwagę przy pomocy oddechu.
+ Jak w bardzo krótkim czasie wejść w stan głębokiego relaksu i skutecznie rozluźnić ciało.

Warsztat trwa 5 godzin składa się z 3 części – zajęcia praktyczne, poprzedzane wprowadzeniem  teoretycznym.