Odpowiedzi na pytania od osób początkujących

Odpowiedzi na pytania od osób początkujących

1. Jak najlepiej rozpocząć naukę jogi w domu?

Najlepiej rozpocząć pod okiem nauczyciela. Jeśli w Twojej okolicy nie ma szkoły jogi – polecałbym wyjazd, weekendowy warsztat, majówkę etc. Jeśli z jakiegoś powodu wyjazd nie jest możliwy – ostatecznością jest książka lub dvd. Z tych dwóch nośników polecałbym dobre dvd, znacznie więcej można zobaczyć i usłyszeć. Wchodzenie i wychodzenie z pozycji, ustawienie można zobaczyć z wielu stron – w książce można o tym przeczytać. Jednak ani dobre dvd, ani dobra książka nie zastąpi „żywego nauczyciela” – który może skorygować błędy.

2. Mieszkam w Irlandii, uczęszczam na zajęcia jogi od pół roku (nie wszystko rozumiem, bariera językowa, ale powtarzam ćwiczenia). Obecnie zaszłam w ciąże, czy nadal mogę ćwiczyć?

Można ćwiczyć, natomiast w tej sytuacji zalecałbym praktykę pod okiem nauczycielki/ nauczyciela mającego doświadczenie w prowadzeniu specjalnych grup dla kobiet w ciąży. Istnieją specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Nie polecałbym samodzielnego ich stosowania. Udział w normalnych zajęciach polecałbym tylko w sytuacji indywidualnej opieki prowadzącego zajęcia nad Panią. Wykonywanie niektórych ćwiczeń nie jest wskazane, niektóre pozycje są wręcz niebezpieczne dla zdrowia Pani i dziecka.

3. Czy przy bólach w barku można ćwiczyć jogę? A jeśli tak, to jakie ćwiczenia są na to najlepsze?

Napięcia w okolicy obręczy barkowej są częstą przypadłością. Jeśli przyczyną bólu jest sztywność poprzez stopniowe stosowanie ćwiczeń otwierających barki: parvottasana, gomukhasana, pascima namaskarasana, garudasana, adho mukha svanasana sztywność można zmniejszyć i otworzyć ten rejon. Jeśli ból jest wynikiem kontuzji, urazu, należy skonsultować się z nauczycielem jogi – nie eksperymentować samodzielnie.

4. Po wyjeździe z Włoch do Anglii moje życie diametralnie się zmieniło. Mam ciągłe „doły”, plączę, nie mogę dać sobie rady sama ze sobą, ze swoim ciałem, zaczęły się kłopoty ze zdrowiem i przybrałam na wadze. Nie wiem, co mam robić – czy rozwiązaniem może być joga?

Joga nie zastąpi pomocy psychologicznej. Regularne ćwiczenie pod okiem dobrego nauczyciela na pewno korzystnie wpłynie na stan zdrowia i ogólnie lepsze samopoczucie. Polecam szkołę jogi Gabrielli Giubilaro we Florencji www.centroiyengaryoga.it. Jest to jedna z najwybitniejszych europejskich nauczycielek, swego czasu szkoliła większość najlepszych, polskich nauczycieli.

5. Mam pytanie bardzo chciałbym zacząć ćwiczyć jogę, głównie ze wskazaniem na kręgosłup. Ale w moim mieście i w okolicach nie ma żadnego centrum czy klubu jogi. Mógłby mi pan opisać, pokazać albo poinformować o jakiś prostych ćwiczeniach, które mogę robić sam w domu, które wpłyną na mój kręgosłup.

Każde ćwiczenia wpływają na kręgosłup, pytanie czy pozytywnie, czy nie. W Centrum Joga Żoliborz w Warszawie odbywają się regularnie zajęcia JOGI DLA KRĘGOSŁUPA o profilaktycznym działaniu. Przy problemach z kręgosłupem nie zalecałbym samodzielnych eksperymentów. Możesz pojechać na kurs wyjazdowy prowadzony przez nauczyciela z doświadczeniem i wykształceniem terapeutycznym np. po rehabilitacji.

6. Mam problem z wykonaniem jednej asany – pozycji drzewa (Wrikszaasana według książki Swami Purna). Jedna noga, która powinna być oparta na drugiej nodze, wciąż się ześlizguje, nie mogę jej utrzymać we właściwej pozycji. Próbowałam już różnych sposobów – w skarpetkach i bez, w spodniach i bez, za pomocą gumowej taśmy, którą zarzucałam na barki. Taśma wżyna się boleśnie w ramiona. Czy ta asana jest tak trudna, czy to jest moja wina? Ćwiczę jogę samodzielnie.

Spróbuj z podparciem się o ścianę, plecami do ściany. Możesz podtrzymać kostkę ręką i mocno docisnąć stopę do uda, ale także udo do stopy. Możesz wykonać wariant z kolanem zgiętej nogi opartym ścianę. Takie warianty lepiej zobaczyć, już wkrótce w cyklu ASANY POZYCJE JOGI w portalu VRKSASANA – pozycja drzewa. Opis skrócony z MULTIMEDIALNEGO PODRĘCZNIKA DO ĆWICZEŃ JOGI oraz uzupełniający materiał – warianty. Sekret pozycji tkwi w zrównoważeniu nacisku stopy na udo i uda do stopy, z tego jest moc wyciągnięcia się do góry plus silnie wyprostowana noga na której stoisz.

7. Jak nazywają się ćwiczenia w hata – jodze?

W hatha jodze wyróżniamy następujące ćwiczenia fizyczne: oddechowe – pranayamy oraz asany – pozycje jogi.

8. Chciałabym wiedzieć, czy joga jest tylko dla osób szczupłych?

Nie. Jogę w jej różnorodnych formach można praktykować bez względu na wagę. Osobiście znam chudych i grubych joginów.

9. Co należy brać pod uwagę zapisując się na pierwsze zajęcia?

Takie informacje powinny być Ci dane przez nauczyciela, u którego chcesz zacząć praktykę. Profesjonalne szkoły jogi na swoich stronach www zwykle zamieszczają taka informację.

Weź ze sobą strój do ćwiczeń: – wygodny, najlepiej z naturalnej tkaniny. Koszulka + krótkie lub długie spodnie (luźne), klapki do przejścia z szatni na salę – na sali ćwiczy się boso. Potrzebna jest specjalna mata do jogi – w niektórych szkołach można korzystać z mat publicznych – jednak ze względów higienicznych polecałbym zakup własnej maty.

10. Medytowałam dziś pierwszy raz w życiu i zadziwił mnie fakt, że podczas medytacji popłynęły mi łzy, czego mogą być one oznaką?

Medytacja jest podróżą do wewnątrz, podczas której często ukryte głęboko emocje mogą wyjść na wierzch w różnorodnej formie.

11. Mam problemy z kręgosłupem szyjnym, chciałabym ćwiczyć jogę. Czy jest to przeciwwskazaniem?

Do każdego problemu zdrowotnego jest szereg przeciwwskazań, pewnych pozycji się nie wykonuje, inne się odpowiednio modyfikuje. Rolą nauczyciela jest ocenić, które asany możesz wykonywać, których nie.

12. Witam, kilka dni temu zacząłem chodzić na jogę, wcześniej nie miałem z nią żadnego kontaktu. Nie wiedziałem na jej temat prawie nic. Problem polega na tym, że chodzę na jogę w Hiszpanii, gdzie obecnie mieszkam, a nie znam hiszpańskiego wystarczająco dobrze by rozumieć wszystko, co mówi instruktor, naśladuję ruchy innych, ale samego instruktora nie rozumiem. Pytanie brzmi – czy chodzenie na jogę w takiej sytuacji ma jakikolwiek sens? Co powinienem zrobić, by korzystać z zajęć tak jak ludzie rozumiejący w pełni instruktora (poza nauczeniem się hiszpańskiego, nad tym pracuję)?

Jeśli nauczyciel jest dobry – będzie w stanie Cię skorygować i pomóc nawet bez słów. Jednak nie dowiesz się dlaczego ma być tak, a nie inaczej i czemu to wszystko służy. Tutaj pomocne będą książki i płyty dvd z ćwiczeniami.

13. O co chodzi w jodze? Gdzie należy ćwiczyć? Można ćwiczyć w domu?

Joga z definicji ma służyć „powściągnięciu poruszeń umysłu”. W skrócie jest to system ćwiczeń, w efekcie których adept odkrywa złożoną strukturę rzeczywistości w oparciu o obserwację ciała i umysłu. Poruszenia ustępują, pojawia się równowaga na płaszczyźnie psycho- fizycznej. Co i jak obserwować – dowiesz się, uczestnicząc w zajęciach, kursach , warsztatach etc. Można ćwiczyć w domu – jednak kontakt z nauczycielem jest niezastąpiony.

14. Czy osoby z urazami kręgosłupa mogą ćwiczyć jogę? Czy istnieją specjalne zestawy ćwiczeń dla osób z określonymi urazami?

Tylko pod okiem doświadczonego posiadającego stosowne uprawnienia i kwalifikacje nauczyciela jogi.

15. Czy jogę mogę ćwiczyć w domu sama, czy muszę przynajmniej kilka razy być na zajęciach i uczyć się z innymi?

To czy z innymi czy nie, nie jest istotne. Ważne żeby był nauczyciel, który wskaże ci co, jak i przede wszystkim, po co robić. Skoryguje, poprawi.

16. Witam, chciałabym się dowiedzieć czy mogę zacząć uprawiać jogę we własnym zakresie, w zaciszu domowym? Jestem studentką i nie stać mnie na drogi kurs jogi… Jednak chciałabym się nauczyć przynajmniej podstawowych pozycji.

W ciągu miesiąca regularnych ćwiczeń w dobrej szkole jogi nauczysz się, jak wykonywać podstawowe pozycje, dowiesz się czego nie powinnaś robić, co jest dla ciebie ważne, będziesz na bieżąco korygowana, co przeciwdziała utrwalaniu się złych nawyków. Dowiesz się, czemu mają służyć te ćwiczenia w praktyce. Miesięczny karnet dla studentki/ studenta w ramach którego można chodzić bez ograniczeń na zajęcia jogi w Warszawie kosztuje 100 zł – potraktuj to jako inwestycję w siebie.

17. Od czego rozpocząć praktykę jogi?

Od znalezienia odpowiedniego miejsca do praktyki.