Sharat Arora Indie – Międzynarodowy Konwent Jogi 3-5.02.2023 :: ON – LINE!

Sharat Arora Indie – Międzynarodowy Konwent Jogi 3-5.02.2023 :: ON – LINE!
3 lutego 2023 - 5 lutego 2023
Zapraszamy na Międzynarodowy Konwent Jogi 2023 ON – LINE, 3-5 lutego 2023. Gość specjalny – Sharat Arora Indie, dyplomowany nauczyciel jogi w tradycji B.K.S. Iyengara z 42-letnim doświadczeniem, założyciel Himalayan Iyengar Yoga Centre w Indiach Sharat Arora poprowadzi warsztat: PROSTOTA I KLAROWNOŚĆ W PRAKTYCE JOGI

Do udziału w Konwencie zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.

Transmisja ON – LINE na platformie ZOOM. 

Zapewniamy tłumaczenie na język polski.

Plan Konwentu

Piątek 3.02.2023 – godz. 19.00-21.00 Joga

Sobota 4.02.2023 – godz. 09.00 – 12.00 Joga

Niedziela 5.02.2023 – godz. 09.00 – 12.00 Joga

Niedziela 5.02.2023 – godz. 12.00 – 13.00 Pytania i odpowiedzi

Koszt uczestnictwa – 299 zł

RABAT SPECJALNY 10% dla:

  • Posiadaczy Srebrnej Karty Joga-joga.pl
  • Uczniów szkoły Joga Żoliborz
  • Uczestników poprzednich konwencji organizowanych przez Joga-joga.pl
  • Uczestników Kursów Nauczycielskich  Jogi Integralnej

 Zapraszamy na spotkanie  z wybitnym nauczycielem jogi z Indii. Sharat Arora spędził 7 lat u boku B.K.S. Iyengara kształcąc się i pracując. Pod okiem Mistrza, odkrył swoje powołanie zgłębiania zagadnienia terapii jogą. Jego sposób nauczania jest unikalny, zachęca uczniów do porzucenia wszystkiego czego dotychczas się nauczyli i patrzenia na jogę oczami początkującego. Sharat założył dwa ośrodki jogi: w Indiach: u podnóża Himalajów i na Goa. Niektórzy przemierzają pół świata aby znaleźć się na jego zajęciach.

PROSTOTA I KLAROWNOŚĆ W PRAKTYCE JOGI

Sharat mówi – Poczuj! – Ucz się od innych, obserwuj mistrzów a potem zaufaj sobie i słuchaj własnego ciała.

Sharat Arora, wybitny nauczyciel z Indii podzieli się z Wami wyjątkowym sposobem prowadzenia praktyki.

Posiada niezwykły dar przekazywania wiedzy przy pomocy prostych i klarownych komend, dzięki czemu po mistrzowsku  poprowadzi uczniów na każdym poziomie zaawansowania.

„Nauka powinna wypływać z serca a nie z głowy” 
Sharat Arora był już kilkakrotnie w Polsce na zaproszenie firmy Joga-joga.pl prowadząc warsztaty, kursy i konwencje jogi. Polacy cenią go za unikalną metodykę pracy w asanach, on ceni Polaków za ogromny entuzjazm do nauki. Podczas styczniowego Konwentu poprowadzi warsztaty p.t: „PROSTOTA I KLAROWNOŚĆ W PRAKTYCE JOGI”

„Czego nauczył mnie Guruji? Wszystkiego. Nauczył mnie czuć, odkrywać, próbować. Nigdy nie udzielił odpowiedzi na pytanie, ale naciskał na nas, abyśmy sami się tego dowiedzieli, poprzez praktykę. Nauczył subtelności uważności, to był jego największy dar ”.

W swoich naukach Sharat studiuje „działanie i nie-działanie”. Jego zdaniem tylko znalezienie równowagi gwarantuje doświadczenie harmonii i prawdziwej integracji w pozycjach. Jeśli chcemy osiągnąć ten stan musimy odsunąć na bok skupianie się na giętkości i sile, gdyż stoi to w sprzeczności z naszym głównym celem, jakim jest uwolnienie napięcia i pokonanie ograniczeń ciała i umysłu. W ten sposób robimy krok w kierunku doświadczenia prawdziwej wolności.
W tej metodzie najważniejszymi organami działania są dłonie i stopy, a tułów pozostaje pasywny. To w kończynach utrzymujemy największą uwagę. Ten aspekt dotyczący pracy stóp jest integralnym i specyficznym elementem nauczania Sharata. Wszystkie pozycje wyrastają z prawidłowej podstawy, gwarantującej poprawne ułożenie ciała. Na tym kursie doświadczymy elementarnych aspektów uziemiania i jego wpływu na poprawę życia.
Klasyczna joga Iyengara stanowi podstawę praktyki. Używa akcesoriów by utrzymać ułożenie i rozluźnienie ciała we wszystkich pozycjach. Metoda ta jest bardzo korzystna w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości. W trakcie praktyki utrzymujemy naszą uwagę wewnątrz, by wygenerować ścieżkę dostępu do doświadczenia pokoju i ciszy.

Wiktor Morgulec o Sharacie Arora

Sharat zrobił na mnie ogromne wrażenie już w 2002 roku, kiedy trafiłem do jego szkoły. Wtedy zobaczyłem jak można logicznie analizować asany i dokładnie wyjaśniać dlaczego tak, a nie inaczej ma być wykonana. Podczas późniejszych wizyt Sharata w Polsce zachwyciła mnie prostota i klarowność uczenia oraz to, jak dużą wagę przywiązuje on do świadomości w asanach, jak ważne jest dla niego, aby czuć w pozycji. No i to, że cały czas mówi: sprawdzaj, nie opieraj się na autorytecie, szukaj sam/sama. Ludzie są przyzwyczajeni są do działania, a Sharat mówi : poczuj.

 

Sharat proponuje wykonywanie pozycji od stóp, tworzenie przestrzeni w klatce piersiowej. Przestrzeń w asanach uzyskuje się poprzez pracę dłoni i stóp, które finalnie pracują dla kręgosłupa. Mówi o ustawieniu pozycji i nie wykonywaniu „lokalnych” ruchów, które zaburzają wygodę i stabilność. Jeden lokalny ruch powoduje, że trzeba zrobić kolejny, przeciwstawny i kolejny i kolejny. To zaburza stabilność i prowadzi do dysharmonii. Twierdzi, że najpierw trzeba zanalizować pozycję, ustalić, co jest najważniejsze, wykonać centralny ruch, wykonać pozycje i trwać. Takie różnice widzę na poziomie technicznym.
Na poziomie mentalnym to inne podejście do praktyki Myślę, że Sharat pozostawanie w długich czasach traktował jak taką prowokację do naszego, zachodniego myślenia opartego na „działać”, „robić”. A przecież dynamika w pozycji to zaprzeczenie definicji Patanjalego. Powinniśmy zaprzestać działania. Nie działać ale poddać się. Długie pozostawanie w asanie niejako wymusza świadomość i poczucie równowagi w ciele.
To, co jest najciekawsze w metodzie Sharata to on mówi: sprawdź sam. Mówi, aby nie polegać na czymkolwiek autorytecie (również jego) tylko sprawdzać samemu. Dla mnie to jest totalnie indywidualne podejście, nowatorskie na poziomie mentalnym i fizycznym.
Dla niego kluczowym elementem jest świadomość tego, co się robi. Liczy się czucie i odczuwanie – trzeba dokładnie czuć, to, co się dzieje z tobą w asanie. Kiedy się stoi 5 minut w triconasanie to jest czas, aby poczuć. Ale też ta triconasana jest tak zmodyfikowana, że stanie w niej 5 minut nie nastręcza trudności, wręcz przeciwnie, można poczuć przestrzeń w ciele. A jak to mówił Sharat przestrzeń to wolność. Jeśli się jej nie czuje to znaczy, że źle się ustawiło pozycje.
Sharat szuka w pozycjach relaksu. Jego praktyka to bardzo długie czasy ale umożliwiające w asanach rozluźnienie ciała. Kładzie nacisk na wykonywanie pozycji odwróconych ale tak zmodyfikowanych, aby można było w nich długo pozostać.
Wiktor Morgulec o II Ogólnopolskiej Konwencji z Sharatem Arora.
rozmawiała: Justyna Moćko

Uwagi

Opłata za karnet na zajęcia jogi jest bezzwrotna. W przypadku niemożności uczestnictwa, rezygnacji lub innych wydarzeń losowych karnet można przepisać na inną osobę.

Kontakt

redakcja@joga-joga.pl 

tel. 534 923 923, 666 923 999