Co z tą świecą? Salamba Sarvangasana z użyciem pomocy do jogi

Co z tą świecą? Salamba Sarvangasana z użyciem pomocy do jogi

Oto fragment mojego artykułu na temat jednej z ważniejszych pozycji w jodze, salamba sarvangasany (świecy). Całość znajdziecie w magazynie Joga.

Reguluje pracę układu hormonalnego i odpornościowego. Żeby pozycja zadziałała na poziomie fizjologicznym, niezbędny jest odpowiedni czas. Dla pozycji odwróconych minimalnym czasem trwania w pozycji jest 5 min. Tyle czasu standardowo krew w pozycji odwróconej dociera do każdego punktu w ciele. Jeśli potrafisz bez napięcia trwać w pozycji dłużej – tym lepiej. Im dłużej możesz trwać w pozycji bez napinania ciała, tym więcej korzyści z jej terapeutycznego działania doświadczysz. Świeca zwana jest pozycją księżycową. W przeciwieństwie do stania na głowie jest pozycją pasywną. Poprzez pasywną, żeńską energię świeca uspokaja, wycisza, tonizuje, usuwa napięcia, daje rozluźnienie. Tyle teorii w skrócie. A jak w praktyce ?

Co zrobić, żeby doświadczyć spokoju i rozluźnienia? Jak realnie, w obrębie swojego ciała, poczuć pasywną, księżycową energię? Potrzebne akcesoria: 2 x pianka do jogi duża/ 2 x koc do jogi/ 1 x pasek do jogi/ 1 x mata do jogi.

Zrób prosty eksperyment: stań przy lustrze, pochyl głowę tak, żeby zbliżyć brodę do mostka, jeśli to możliwe oprzyj brodę na końcach obojczyków – to Jalandhara bandha. Spójrz w lustro i zobacz, pod jakim kątem jest zgięta szyja w stosunku do reszty kręgosłupa. Ten kąt to bezpieczny kąt zgięcia Twojej szyi przy wykonywaniu pozycji Salamba Sarvangasany, jeśli chcesz w niej trwać w rozluźnieniu 5 min lub dłużej. I bynajmniej nie jest to kąt prosty.

Całość artykułu wraz z instrukcjami do poprawnego wykonania pozycji w Magazynie Joga

Magazyn Joga dostępny jest w szkołach jogi w całej Polsce oraz w sklepie internetowym JOGA-JOGA.PL