Joga wg metody B.K.S. Iyengara
Joga wg metody B.K.S Iyengara wzmacnia i rozciąga ciało, regenerujące, poprawia koncentrację, relaksuje, jest również pomocna przy problemach z kręgosłupem. Jej wyjątkową cechą jest wykorzystanie licznych pomocy: koców, lin, kostek, pasków oraz specjalnie zaprojektowanych krzeseł, ławek i wałków. Umożliwiają one poprawne wykonywanie asan osobom o znacznych indywidualnych ograniczeniach. Szczegółowo opracowane pozycje leczą różne dolegliwości prowadząc ćwiczącego ku pełnemu zdrowiu.
Joga dla kręgosłupa
Joga dla kręgosłupa to zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem asan ukierunkowanych na pracę kręgosłupa, łopatek i miednicy. Zajęcia szczególnie polecane dla osób prowadzących siedzący tryb życia oraz z dolegliwościami. Regularne ćwiczenia pozwalają wzmocnić odpowiednie mięśnie, skorygować postawę, rozluźnić nadwerężone obszary pleców. Ćwiczenia opracowane na bazie jogi według metody Iyengara mają na celu skorygować postawę i wykształcić tę prawidłową.
Maha Joga
Maha Joga, której uczy Włodek to radosna i odmładzająca forma ćwiczeń. Polega na rozwijaniu sprawności psychofizycznej w harmonii z oddechem. Skupienie na świadomym odczuwaniu (propriocepcja) wyzwala lekkość, miękkość i płynność w ruchu oraz ułożeniu ciała. Skutkiem jest rozwój siły i gibkości oraz stan głębokiego odprężenia i wyciszenia. Osiąga się to poprzez specjalnie wykonywane: ćwiczenia dynamiczne, pozycje statyczne, płynne sekwencje pozycji zgrane z oddechem i bezdechem.
Joga funkcjonalna
Joga funkcjonalna to autorski program Radka Rychlika. Metoda ta ma na celu harmonijny rozwój człowieka, poprawę jego zdrowia, samopoczucia, kondycji fizycznej i psychicznej. Trening kładzie nacisk na urozmaiconą i wszechstronną pracę wszystkich grup mięśni, zrównoważenie wzmacniania i rozciągania. Ważnym jego elementem jest praca z głębokimi mięśniami tułowia i oddechem. Joga funkcjonalna jest połączeniem tradycyjnych ćwiczeń jogi z osiągnięciami biomechaniki i fizjoterapii. Tradycyjne pozycje jogi i elementy dynamiczne zostały zmodyfikowane tak, aby odzwierciedlały naturalne wzorce ruchu człowieka. Ich celem jest wzmocnienie zdrowia i ogólnej sprawności, poprawa możliwości we wszystkich aktywnościach fizycznych.
Vinyasa
Vinyasa polega na zsynchronizowaniu ruchu z oddechem, funkcjonalnym ustawieniu ciała oraz pogłębianiu praktyki jogi. Estetyka Vinyasa joga tkwi w płynnych, przypominających pewnego rodzaju taniec, sekwencjach, które są ściśle związane z rytmem oddechowym. Vinyasa Yoga przykłada bardzo dużą wagę do płynnych przejść między kolejnymi pozycjami. Vinyasa jest swojego rodzaju formą sztuki, która pozwala odkryć na nowo relacje z własnym ciałem. Praktyka ta zabiera w długą podróż, której celem jest samoakceptacja. Ruch jako forma medytacji uspokaja ducha i niweluje emocjonalne i fizyczne blokady.
Joga dla dzieci
Ćwiczenie jogi jest nie tylko przeznaczone dla dorosłych. Dzieci w wieku 7-8 lat również z powodzeniem mogą ćwiczyć. Elementy jogi można wprowadzać już w przedszkolu. Nawet 5-letnie szkraby bardzo dobrze naśladują zwierzaki. Zgodnie z zaleceniami Geety Iyengar właściwa praktyka jogi nie powinna zacząć się zbyt wcześnie. Dyscyplina niezbędna do właściwej praktyki, której stopniowo uczą się starsze dzieci (średnio od 7 lat w górę) nie jest wskazana dla maluchów. Młodsze dzieci spontanicznie i żywiołowo próbują naśladować różne pozycje jogi – tu joga jest zabawą.